Suure Tõllu kerisekivi

Saaremaa rändrahnudest on enamus pärit Läänemere põhjast või Soomest. Meile on nad jõudnud viimasel jääajal koos jääga ja kliima soojenemisel jäänud just sinna, kus jää nende ümbert sulas ja nad maha poetas. Lääne-Saaremaa paljud suured rahnud on seotud legendidega. Ja kes teine kui just Suur Tõll nendega toimetada suutis …

Saaremaa vägimees Suur Tõll olnud heasüdamlik ja vastutulelik pruunisilmne hiiglane, ainsaks puuduseks võib-olla liiga äkilisevõitu loomus. Tema kasvust annab ettekujutuse fakt, et reisikepina kasutanud ta viiesüllast kuusepalki (1süld=2,13m).

Koos oma naise Piretiga elanud nad Tõllustes. Üks Tõllu lemmikpaiku olnud aga Kihelkonna kant ja Viidumäe ümbrus. Viidumäel armastanud Tõll puhata, kuna sealt avanes hea vaade ümbruskonnale ja kaugele merelegi.

Tõll olnud suur puhtusearmastaja ja tahtnud pärast oma raskeid rassimisi ja pikki rännakuid kõvasti vihelda. Selleks aga tuli saun ehitada. Sauna raius üles muidugi peremees ise, kuid selline väike asi nagu kerisekivide kohalekandmine jäi naise hooleks.

Korjaski siis Piret kogu Saaremaalt sobilikke kive ja kandis need põlles kokku. Ehitis pidi olema mehe mõõtudele vastav ja kerisekividki siis selleväärilised.
Vahel aga sattus Pireti põlle ka mõni pisut suurevõitu kivi. Võibolla oli see kerisele just paras, kuid ega see esimene põlletäis polnud ja põllepaelad lihtsalt ei pidanud nende koormate raskusele vastu. Nii nad katkesidki ja kivi pudenes maha, vahest riivas varvastki. Nii ta siia metsa alla vedelema jäigi, sest nii eriline ta ju ka ei ole, et pärast põllepaelte parandamist talle järele oleks pidanud tulema. Ehk oli Piretil valutava varba pärast väike vimmgi tema vastu hinges.

See Suure Tõllu kerisekivina tuntu on suurim kivi Kihelkonna valla territooriumil – kõrgus 4,5 m; pikkus 6,6 m; laius 4,5 m; maht 62 m³